Jedinečná příležitost pro prezentaci nových technologií, výrobků a služeb

Michal Svoboda
Jedinečná příležitost pro prezentaci nových technologií, výrobků a služeb - Náhledový obrázek
Jak je průmysl připraven na digitální éru? Které technologie pomohou zvýšit energetickou efektivitu a ušetřit náklady? Jaké nové obchodní příležitosti přináší měnící se svět? Odpovědi na tyto otázky budou v Brně od 10. do 13. října 2023 hledat desítky tisíc odborných návštěvníků na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV). Uskuteční se již 64. ročník tohoto veletrhu, kde bude významně zastoupen i obor povrchové úpravy.
Sedm klíčových témat
Letošní veletrh se zaměří na sedm klíčových témat, která hýbou současným průmyslem a jsou důležitá i pro jeho budoucnost. Obráběcí a tvářecí stroje a nástroje jsou tradičním páteřním oborem brněnského veletrhu. Stejně tomu bude i letos, kdy se očekává početná účast nejen českých výrobců a zajímavý doprovodný programu připravený ve spolupráci se Svazem strojírenské technologie. 

V centru pozornosti letos bude také energetika. Problematika úspor energií a vyšší energetické efektivity v průmyslové výrobě se na MSV řeší dlouhodobě. Ale v posledním roce dramaticky stoupla její naléhavost, protože ceny energií se pro průmysl staly limitujícím faktorem. Jak problém řešit nejen teď, ale i do budoucna, předvedou veletržní expozice i odborný doprovodný program. 

Evergreenem posledních ročníků je digitalizace průmyslu. I v roce 2023 bude toto klíčové téma rezonovat celým veletrhem a napříč jeho obory, obor povrchové úpravy z toho nevyjímaje. Opět se dočká i zvýraznění projektu Digitální továrna 2.0. S nástupem progresivních technologií do průmyslové praxe souvisí další klíčové téma – aditivní výroba, které představí široké možnosti profesionálního uplatnění 3D tisku.

Na úspory materiálových zdrojů se zaměří cirkulární ekonomika zvýrazněná v expozicích specializovaného veletrhu ENVITECH. Téma startupy ukáže zajímavé investiční příležitosti především z oblasti vývoje, výzkumu a transferu technologií. Sedmé klíčové téma doprava a logistika je akcentováno bienálním veletrhem TRANSPORT A LOGISTIKA.

Obr. 1

Obr. 1 – V loňském roce navštívilo MSV v Brně více než 50 tisíc návštěvníků z domova i ze zahraničí

Digitální továrna 2.0 – to nejzajímavější z digitalizace průmyslu na jednom místě
Čtvrtý ročník úspěšné expozice představí vzdělávací formou nejnovější služby a produkty v oblasti digitalizace. Letos se zaměří na digitální transformaci výrobních podniků a zvyšování efektivity nasazením umělé inteligence do klíčových procesů. Bude se řešit, jak je na tuto transformaci připravena česká ekonomika. Tahákem expozice se stanou prototypy chytrých autonomních strojů včetně jejich vazeb do firemního prostředí.

Ohlédnutí za MSV 2022 – veletrh je důležitou platformou pro byznys
Minulého ročníku MSV se v říjnu 2022 zúčastnilo 1256 vystavujících firem ze 41 zemí, mezi nimi 50 % zahraničních. Za čtyři dny prošlo branami výstaviště 52 148 návštěvníků ze 41 zemí (obr. 1). Průzkum společnosti Veletrhy Brno potvrdil vysokou spokojenost s účastí jak na straně vystavovatelů, tak na straně návštěvníků. Kontakty s potenciálními zákazníky z tuzemska i zahraničí navázalo 95 % vystavovatelů, 86 % jich bylo spokojeno s úrovní veletrhu. Podobné to bylo na straně návštěvníků: 91 % těch, kteří chtěli navázat obchodní vztahy, našlo na veletrhu obchodní partnery. S celkovou úrovní veletrhu bylo spokojeno 88 % návštěvníků a 90 % jich plánuje navštívit letošní ročník. 

Článek je zařazen v kategoriích

Zveřejněno: 7.6.2023